ایمنی شناسیبیوتکنولوژیزیست شناسیسلامتی/بیماری

قند شیر مادر به پیشگیری از عفوت نوزاد کمک می کند

محققان دریافتند که قند موجود در شیر مادر می‌تواند از عفونت‌های استرپتوکوک گروه B موسوم به GBS در سلول‌ها، بافت‌های انسان و موش‌ها پیشگیری کند.

محققان دانشگاه وندربیلت آمریکا می‌گویند که الیگوساکاریدهای شیر انسانی (HMOs) یا رشته‌های کوتاه مولکول‌های قند فراوان در شیر مادر می‌تواند جایگزین آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت در نوزادان و بزرگسالان شود.

آزمایشات نشان داده است که مخلوط HMOs جدا شده از شیر چندین مادر اهدا کننده مختلف دارای فعالیت ضدمیکروبی و ضد بیوفیلمی علیه GBS است. هم چنین HMO ها می‌توانند رشد باکتریایی را در ماکروفاژها و غشا ها به طور کامل مهار کنند.

به مادر بارداری که تست GBS آن مثبت است، معمولاً در طول زایمان آنتی بیوتیک های داخل وریدی تجویز می‌شود تا از عفونت‌های اولیه که در هفته اول عمر نوزاد رخ می‌دهد، جلوگیری شود.

جالب است که میزان عفونت‌های دیررس (که از یک هفته تا سه ماه پس از تولد اتفاق می‌افتد) در نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می‌کنند در مقایسه با نوزادانی که از شیرمادر تغذیه می‌کنند، بیشتر است. پس نشان می‌دهد عوامل موجود در شیر مادر می‌تواند در برابر GBS نقش حفاظتی داشته باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا