آموزشیخدمات کیاژنمحصولات کیاژن

انواع الایزا

بسته به هدف و نوع آنالیت مورد سنجش انواع مختلف الایزا طراحی شده اند.

ورود به صفحه محصولات ایمنی شناسی، کیت های الایزا و‌آنتی بادی

• الایزای مستقیم

در این روش آنتی ژن در کف چاهک های پلیت کوت شده است و به طور مستقیم با آنتی بادی نشاندار شده شناسایی می شود. این روش برای زمانی مناسب است که کیت مورد نظر شما برای شناسایی پروتئین هدف موجود نباشد.

• الایزای غیرمستقیم

برای تشخیص غیرمستقیم، آنتی ژن کوت شده به ته چاهک در دو مرحله یا لایه تشخیص داده می شود. ابتدا آنتی بادی اولیه بدون لیبل، که مخصوص آنتی ژن است، اعمال می شود.

بعد، آنتی بادی ثانویه که آنزیم به آن کونژوگه است به اولین آنتی بادی متصل می شود. آنتی بادی ثانویه معمولاً یک آنتی بادی ضد گونه است و غالباً پلی کلونال است. روش غیرمستقیم، محبوب ترین قالب برای الایزا است.

• الایزای ساندویچ

الایزای ساندویچ به طور معمول نیاز به استفاده از جفت آنتی بادی های همسان جایی که هر آنتی بادی برای یک قسمت مختلف و غیر همپوشان (اپی توپ) از مولکول آنتی ژن اختصاصی است.

اولین آنتی بادی (معروف به آنتی بادی گیرنده) به چاه ها پوشانده می شود. سپس نمونه به چاهک اضافه می شود. آنتی بادی دوم (معروف به آنتی بادی تشخیصی) که به آنزیم کونژوگه است، برای اندازه  گیری غلظت نمونه استفاده می شود.

• الایزای رقابتی

قسمت اصلی الایزای رقابتی (همچنین به عنوان مهار کننده نیز شناخته می شود) روند واکنش رقابتی بین آنتی ژن نمونه و آنتی ژن متصل به چاهک های یک صفحه میکروتیتر با آنتی بادی اولیه است.

ابتدا، آنتی بادی اولیه با نمونه انکوبه می شود و کمپلکس های آنتی بادی آنتی ژن حاصل به چاهک هایی که با همان آنتی ژن پوشیده شده اند، اضافه می شود.

پس از یک دوره انکوباسیون هر آنتی بادی که متصل نشده باشد، شسته می شود. هرچه آنتی ژن در نمونه بیشتر باشد، آنتی بادی اولیه به آنتی ژن نمونه متصل خواهد شد.

بنابراین مقدار کمتری از آنتی بادی اولیه برای اتصال به آنتی ژن پوشش داده شده روی چاهک در دسترس خواهد بود و در نتیجه کاهش سیگنال ایجاد می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا