سلامتی/بیماریویروس شناسی/ویروس

چرا تبخال میزنیم؟

تبخال تاول های پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف لب ایجاد می شود و عامل به وجود آمدن این تبخال ها ویروس HSV است.

تبخال ها معمولا همان عفونت های ویروسی هستند. آن ها جوش های ریزی می باشند و درونشان پر از مایع است که اطراف لب قرار می گیرند. این جوش ها با یکدیگر می توانند لایه ای ضخیم را ایجاد کنند و پهنای زیادی داشته باشند.

بعد از این که جوش ها می ترکند، تبخال ها شکل می گیرند. تبخال ها معمولا در عرض دو الی چهار هفته ناپدید می شوند، به طوری که هیچ اثر زخمی از آن ها باقی نمی ماند.

تبخال ها می توانند بر اثر ارتباط نزدیک مانند بوسیدن، از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا کنند. ویروس به وجود آورنده آن ها معمولا ویروس هرپس به نام HSV-1 و HSV-2 می باشد که هردو درون دهان و آلت تناسلی قرار دارند و می توانند از طریق رابطه زناشویی نیز انتقال پیدا کنند. تبخال ها می توانند به صورت ویروس های پنهان در بدن وجود داشته باشند و انتقال پیدا کنند، حتی اگر آن ها را نبینید .

هیچ درمانی برای ویروس HSV وجود ندارد. داروها نیز می توانند تنها به بهبود سریع تر کمک کنند نه این که آن ها را کامل از بین ببرند و همچنین می توانند میزان احتمال برگشت آن ها را کم کنند.

نشانه های تبخال زدن :

خارش و یا سوزش: بسیاری از افراد احساس خارش یا سوزش را در اطراف دهان و لب  هایشان به مدت یک روز احساس می کنند که این حس کمی با درد نیز همراه است.

تاول یا جوش: جوش های کوچک پر شده از مایع معمولا از قسمت گوشه ای خود شکاف پیدا می کنند و در این مواقع نشانه ای از ایجاد تبخال می باشند. این جوش ها می توانند روی گونه و یا بینی نیز ایجاد شوند .

تراوش و یا پوسته شدن: جوش های کوچک می توانند به علت های مختلف ترکیده شوند و این باز شدن آن ها تبدیل به تبخال شود .

نشانه های تبخال در بین افراد مختلف کمی متفاوت است و می تواند چند روز به طول بیانجامد و در عرض دو الی چهار هفته به طور کامل بهبود پیدا کند .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

تبخال ها معمولا بدون درمان هستند اما در صورت دارا بودن شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید :

• سیستم ایمنی تان ضعیف شده است.

• تبخال شما بعد از دو هفته بهبود نیافته است.

• علائم شدید دارید .

• چند بار پشت سر هم تبخال زده اید.

• احساس سوزش و خارش شدید در اطراف چشم ها دارید.

علت های تبخال زدن:

همانطور که گفتیم تبخال ها معمولا به دلیل ویروس HSV به وجود می آیند. این ویروس ها در آلت تناسلی و دهان قرار دارند و گاهی اوقات هیچ اثری از آن ها نیست اما باز هم می توانند به فرد دیگر منتقل شوند .

استفاده کردن از تیغ، حوله و ظروف مشترک، بوسیدن یا رابطه زناشویی می توانند باعث ایجاد تبخال شود .

زمانی که تبخال می زنید، این ویروس درون سلول های عصبی پوست شما باقی می ماند و باعث می شود در قسمت های دیگر نیز به وجود بیاید که احتمال آن در صورت دارا بودن شرایط زیر بیشتر است :

• تب و یا عفوت ویروسی

• تغییرات هورمونی مثل یائسگی

• استرس

• خستگی

• در معرض باد و یا نور خورشید قرار گرفتن

• تغییرات سیستم ایمنی

عوامل خطر تبخال:

مطالعات نشان می دهد که تقریبا 90 درصد نوجوانان این ویروس را درون بدن خود دارند، بدون این که لزوما نشانه های آن را ببینند .

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، در خطر بیشتری از مشکلات به وجود آمده بر اثر این ویروس می باشند.

وضعیت های پزشکی و دارویی زیر می تواند این خطر را افزایش دهد :

• ویروس ایدز و یا اچ.آی.وی

• سوختگی های شدید

 

• اگزما

• شیمی درمانی و سرطان

• داروهای مخصوص اهدای عضو

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. Wykorzystaj kod Należy natomiast zauważyć, że nielegalne jest granie przez Internet na terytorium Polski – zgodnie z art. 107 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) ten, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie; w przypadkach mniejszej wagi podlega karze mandatu za wykroczenie skarbowe. Waga gabarytowa w gramach: 3300 All Star Strip Poker | PC Niektóre reprezentacje, ich narodowe federacje piłkarskie oraz rządy w różnych formach protestują przeciwko mistrzostwom świata 2022 w Katarze, w którym to pustynnym państwie wątpliwości budzą m.in. dyskryminacyjne traktowanie środowiska LGBTQ+ czy nieludzkie warunki pracy imigrantów, którzy przygotowywali infrastrukturę na mundial.

    Niektórzy porównują pokera do gry na giełdzie. Wszystkie odmiany pokera mają ten sam cel – zbudowanie najlepszego układu kart. Wszystkie odmiany wykorzystują również ten sam ranking układów pokerowych (który pokażemy wam za moment). Rozgrywka kończy się odsłonięciem kart przez graczy, którzy pozostali w grze, następnie porównuje się uzyskane karty i wygrywa gracz z najlepszym układem. Układy kart w odmianie Razz Poker są identyczne z tymi, które są obecne w innych odmianach najpopularniejszej karcianki na świecie. Jak wspominamy poniżej, w ostatecznym rozrachunku kolory nie mają znaczenia – nie oznacza to, że nie mają znaczenia przy tworzeniu układu. Nie mają go wyłącznie przy porównywaniu graczy z tymi samymi układami. Przechodząc do rzeczy, poniżej układy, które można stworzyć, w kolejności od najsłabszego do najsilniejszego:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا