سلامتی/بیماریمحیط زیست

تاثیر گرم شدن کره زمین و دمای محیط بر فعالیت آنزیمی انسان و میزان بیماری

تاثیر تغییر اقلیم برای تهدید سلامت انسان از طریق پارامترهای مختلف قابل توجه بوده است. دما یک عامل غیرزنده خطرناک است که از طریق نفوذ به سطح مولکولی و سلولی موجودات، در سطح اکولوژیکی آنها تاثیر می‌گذارد. دما (گرما و سرما) اندازه‌گیری انرژی جنبشی مولکول‌های یک سیستم است. دمای محیط تاثیر مستقیمی بر پاسخ مولکولی و فعالیت آنزیمی حیوانات دارد و متعاقبا تاثیر مستقیمی بر میزان بیماری دارد.

 

آنزیم‌ها مولکول‌های پروتئینی هستند که می‌توانند در ساختار سوم خود فعال شوند. یک آنزیم ممکن است توسط یک مهارکننده یا در شرایط حرارتی غیرفعال شود. فعالیت آنزیم در شرایط مطلوب حرارتی به بالاترین حد خود می‌رسد و در دمای بالا به دلیل دناتوراسیون کاهش می‌یابد.

تمام آنزیم‌ها برای فعالیت خود دارای یک دما هستند. در یوکاریوت‌ها، آنزیم‌ها دمای مطلوب دارند که بهترین واکنش برای فعالیت آنزیمی مطلوب آنهاست و در انسان حدود 37 درجه، 6/98 درجه فارنهایت، متوسط دمای بدن است. فعالیت آنزیم‌ها با دمای بالا اثر متقابل دارند. همه حیوانات ظرفیت سازگاری با دامنه محدود دمای محیط را دارند. حیوانات از آب و هوای گرم مانند مناطق بیابانی و گرمسیری فعالیت آنزیمی خود را با بالاترین دامنه مطلوب تطبیق می‌دهند.

در مقابل، حیوانات از هوای سرد فعالیت آنزیمی خود را با کمترین دامنه مطلوب تطبیق می‌دهند. حتی اگر حیوانات از این ظرفیت سازگاری با محدودیت‌های دمایی برخوردار باشند، باز هم محدوده تحمل محدودی برای فعالیت آنزیمی و بقای آن ها وجود دارد. این دامنه‌های محدود دو انتهای فعالیت آنزیمی هستند که در آن فعالیت‌های آنزیمی شروع به تجزیه پروتئین می‌کنند. آنزیم‌ها پروتئین هستند و در دمای بالاتر از 40 درجه سانتیگراد یا 104 درجه فارنهایت تجزیه می شوند.

بیشتر آنزیم‌های حیوانی فعالیت خود را بالای 40 درجه سانتیگراد از دست می‌دهند. در درجه حرارت بالا، محل فعال آنزیم دناتوره شده و ساختار سه بعدی خود را از دست می‌دهد. بنابراین، دما تاثیر زیادی بر فعالیت آنزیم دارد. کمبود فعالیت آنزیمی به دلیل گرمای ناشی از تغییرات آب و هوایی متعاقبا باعث بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی عروقی، سلامت روان و انواع مختلف سرطان خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا