ژنتیکسلامتی/بیماریویروس شناسی/ویروسویروس کرونا

چرا مقاومت برخی افراد به طور طبیعی در برابر کرونا کم است؟

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تفاوت‌های کوچک در ترکیب ژنتیکی افراد ممکن است به توضیح این امر که چرا برخی از افراد دفاع طبیعی قوی تری در برابر عفونت کووید ایجاد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می‌شوند.

محققان مرکز تحقیقات ویروس‌های دانشگاه گلاسکو پروتئین خاصی به نام OAS1 را شناسایی کرده اند که تصور می‌شود، نقش اساسی در شکل گیری مراحل اولیه واکنش فرد به Sars-CoV-2 دارد.

هنگامی که یک سلول انسانی آلوده می‌شود، پروتئین OAS1 با دعوت از پاسخ ایمنی پس از تشخیص Sars-CoV-2 با سیگنالینگ اینترفرون در تعامل است و به سلول اجازه می‌دهد حمله به مواد ژنتیکی ویروس را آغاز کند. مطالعات قبلی همچنین نشان داده است که این سیگنال‌ها می‌توانند از تکثیر Sars-CoV-2 جلوگیری کنند.

این مطالعه، گزارش می‌دهد که برخی از افراد نسخه محافظ تری از OAS1 را در خود دارند که با استفاده از یک گروه پرنیل، به عنوان بخشی از فرآیند سیگنال دهی به غشا‌ها متصل می‌شوند که شامل افزودن یک مولکول لیپیدی به پروتئین کد شده توسط ژن OAS1 است.

از آنجا که کروناویروس‌ها در داخل سلول‌ها متراکم می‌شوند و ژنوم آن‌ها در داخل وزیکول‌های چربی شکل می‌گیرد، pre-OAS1 برای جستجوی Sars-CoV-2 و هدایت سلاح‌های سلولی برای حمله به آن مناسب‌تر است.

محققان نسخه‌ای از ۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید -۱۹ را که دارای علائم وسیعی بودند، بررسی کردند و دریافتند افرادی که قبلاً در معرض OAS1 قرار نگرفته بودند، علائم شدیدتری را تجربه کردند. اینکه چرا برخی از افراد بدون این آنزیم متولد می‌شوند هنوز یک راز است، اما تلاش این تیم می‌تواند به ایجاد انواع جدیدی از واکسن‌ها علیه “کووید  ۱۹” و انواع دیگر عفونت‌ها کمک کند.

بر اساس یافته‌های آن ها، محققان توجه خود را به پستاندار دیگری یعنی خفاش نعل اسبی، یکی از منابع احتمالی Sars-CoV-2 معطوف کردند و دریافتند که این پریفرم OAS1 را که از انسان در برابر ویروس محافظت می‌کند، ندارد. این یافته می‌تواند توضیح دهد که چرا خفاش‌ها میزبان پرقدرتی برای انواع ویروس‌ها هستند.

این بدان معناست که ویروس برای فرار از این خط دفاعی هرگز نیازی به سازگاری نداشته، اما اگر Sars-CoV-2 جهش کند و توانایی دور زدن دفاع‌های ایجاد شده توسط آماده سازی OAS1 را بدست آورد، ویروس به طور بالقوه می‌تواند کشنده‌تر یا قابل انتقال شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا