بیوتکنولوژیژنتیکسلامتی/بیماریفناوریکریسپر

درمان ساده‌تر بیماری‌ها با نمونه مینیاتوری فناوری کریسپر

پژوهشگران “دانشگاه استنفورد” در بررسی جدید خود، یک نمونه مینیاتوری برای فناوری کریسپر ارائه داده‌اند که می‌تواند توانایی اصلاح ژنتیکی را بهبود ببخشد.

سیستم ویرایش ژن کریسپر معمولا با پروتئین “Cas9” مرتبط است اما این تنها گزینه موجود نیست. دانشمندان “دانشگاه استنفورد” (Stanford University) ، یک ابزار مبتنی بر کریسپر موسوم به “کسمینی” (CasMINI) ابداع کرده‌اند که از پروتئین کوچک تری استفاده می‌کند و شاید بتواند به شکل ساده‌تری به سلول‌های انسان وارد شود.

کریسپر، یک روش قوی برای ایجاد تغییرات ژنتیکی دقیق در سلول‌های زنده است. این ابزار از آنزیم‌ها برای حذف توالی‌های DNA مورد نظر مانند توالی‌های مرتبط با بیماری استفاده می‌کند و نمونه کارآمدتری را به جای آنها قرار می‌دهد. این روش در دهه‌های اخیر برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌های ژنتیکی، بهبود محصولات کشاورزی و دامی، کنترل آفات و دستکاری میکروب‌ها، بسیار امیدبخش بوده است.

رایج‌ترین آنزیم مورد استفاده در این روش، Cas9 است اما سایر آنزیم‌ها نیز امیدوارکننده هستند. مشکل اینجاست که کارآیی این آنزیم‌ها به خاطر اندازه نسبتا بزرگ آن ها، محدود شده است. دانشمندان دانشگاه استنفورد برای برطرف کردن این مشکل تصمیم گرفتند تا یک سیستم مینیاتوری کریسپر طراحی کنند.

کسمینی، تنها از ۵۲۹ آمینواسید تشکیل شده است که موجب می‌شود اندازه آن، نصف سایر آنزیم‌های مورد استفاده در فناوری کریسپر باشد که معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ آمینواسید دارند. حتی “CasX” که کوچکترین این آنزیم‌ها به شمار می‌رود، تقریبا ۱۰۰۰ آمینواسید دارد.

هنگامی که پژوهشگران، کسمینی را در سلول‌های پستانداران آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند، مشخص شد که تاثیر آن در حذف، فعال‌سازی و ویرایش DNA، به اندازه سایر آنزیم‌های مورد استفاده در فناوری کریسپر است و راحت‌تر به سلول‌ها وارد می‌شود.

شاید جالب‌ترین نکته در مورد کسمینی این باشد که از یک پروتئین طبیعی موسوم به “Cas12f” ساخته شده است. این یک نقطه آغاز جالب برای ساختن یک آنزیم کریسپر کوچکتر بود زیرا تنها بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ آمینواسید دارد اما آزمایش‌های پیشین، هیچ فعالیتی را در سلول‌های انسانی نشان نداده بود.

دانشمندان دانشگاه استنفورد، ساختار این آنزیم را مورد بررسی قرار دادند و ۴۰ جهش گوناگون را بررسی کردند که می‌توانند هم آن را موثرتر کنند و هم اندازه کوچک آن را نگه دارند. یقینا آن ها پس از چندین سال تکرار، به نسخه‌ای رسیده‌اند که عملکرد بهتری دارد.

دانشمندان باور دارند که این پیشرفت نه تنها می‌تواند به موثرتر شدن فناوری کریسپر کمک کند، بلکه ممکن است راه‌های جدیدی را برای کوچک کردن سیستم‌های RNA که در تولید واکسن کووید ۱۹ به کار می‌روند، ارائه دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. The first section is about the risk of suicidal thoughts and actions with antidepressant medicines; the second section is about the risk of changes in thinking and behavior, depression and suicidal thoughts or actions with medicines used to quit smoking; and the third section is entitled What Other Important Information Should I Know About Bupropion Hydrochloride Extended Release Tablets XL I started taking ovasitol recently during a few days of no bleeding and I then started what can only be described as my first normal period in years lasted 7 days exactly and with the flow that I used to have

  2. A systematic review was conducted to synthesise all the evidence with the purpose of evaluating the safety of herbal and homeopathic remedies based on adverse maternal and neonatal outcomes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا